V dohodě CETA se neodkazuje na „životní pohodu zvířat“, kromě krátké zmínky v kapitole o spolupráci v oblasti regulace (kapitola 21). Kvůli tomuto přehlížení je těžké posoudit jakékoliv přínosy nebo nedostatky v přístupu dohody k zacházení se zvířaty, tedy kromě porovnání textu se stávajícími předpisy a postupy v Kanadě a EU. Nedostatek pozornosti věnovaný životní pohodě zvířat znamená, že jsou vlády ochotné obětovat etické zásady a společenské hodnoty ve jménu mezinárodního obchodu.
V článku 21.4(s) se strany zavazují ke spolupráci v regulatorních činnostech v širokém spektru oblastí, včetně „výměny informací, odborných znalostí a zkušeností v oblasti životní pohody zvířat s cílem podporovat spolupráci mezi stranami v této oblasti.“ Plány na spolupráci ale nemusí nutně vést k lepšímu zacházení s hospodářskými zvířaty nebo k ochraně stávajících standardů.
Standardy Kanady ohledně zacházení s hospodářskými zvířaty jsou v porovnání s předpisy EU velmi slabé. Kanadská zemědělská politika se vůbec vyznačuje celkovým nezájmem o životní pohodu zvířat. Kodexy chování jsou zastaralé, často dobrovolné, a nejsou podporovány silnými zásadami pro jejich vymáhání. Kanadský trestný zákoník obsahuje několik velmi omezených opatření na ochranu hospodářských zvířat, ale ta se nevztahují na kuřata a ryby – tj. zvířata, která tvoří většinu potravinářské výroby. Zákon o zdraví zvířat reguluje převozy hospodářských zvířat, zatímco Zákon o inspekcích masa určuje regulace na porážení zvířat, ale federální legislativa je obecně považována za nedostačující k ochraně životní pohody zvířat.
Evropská unie uznala zvířata za vnímající bytosti a vyžaduje, aby jim členské státy zaručily životní pohodu. Řada regulací a směrnic vztahujících se na různé živočišné druhy ve všech fázích zemědělských postupů zaručuje alespoň minimální úroveň ochrany. Plošné zákazy chrání zvířata v EU proti nejhorším formám krutosti.
Například holé klece pro slepice, úzké kotce pro telata a klece nebo kotce pro březí prasnice (po prvních čtyř týdnech březosti) jsou v EU zakázány. Po období pokroku v zavádění nové legislativy ale nyní EU není ochotná vytvářet nové předpisy ohledně životní pohody zvířat. Strategie současné Komise je soustředit se spíše na vymáhání stávajících než předkládání nových právních opatření.
Bez jakýchkoliv záruk pro standardy zacházení se zvířaty ve všech fázích výroby naruší růst obchodování s živočišnými výrobky podle smlouvy CETA současné standardy a může ohrozit budoucí snahy o posílení pravidel cílících k větší životní pohodě zvířat.