Vliv mléčných obrů na klima roste a je třeba omezit produkci, říkají vědci
Podle nové zprávy produkují největší mlékárenské společnosti na světě dohromady tolik emisí skleníkových plynů jako Spojené království, šestá největší ekonomika na světě.
Analýza ukazuje, že dopad třinácti podniků na klimatickou krizi roste, s nárůstem emisí o 11 % během dvou let po Pařížské dohodě o změně klimatu z roku 2015, a to zejména díky konsolidaci v tomto odvětví. Vědecké zprávy ukázaly, že spotřeba mléčných výrobků a masa musí být v bohatých zemích výrazně snížena, aby bylo možné čelit klimatické nouzi.
Zpráva, kterou vypracoval Institut pro zemědělskou a obchodní politiku (IATP) v USA, rovněž uvádí, že růst obrovských mlékárenských společností pomohl v posledním desetiletí snížit ceny mléka pod výrobní náklady, což způsobilo krizi na venkově a vyžadovalo dotace z kapes daňových poplatníků na udržení zemědělců nad vodou. Vědci tvrdí, že by mělo být znovu zavedeno omezení produkce, aby bylo chráněno klima i drobní zemědělci.
„Na rozdíl od rostoucího zájmu veřejnosti o společnosti vyrábějící fosilní paliva, existuje jen malý veřejný tlak na to, aby masné a mléčné korporace snižovaly své emise,” uvedla Shefali Sharma, evropská ředitelka IATP a autorka zprávy. „Jen málo z těchto společností vůbec hlásí své emise.”
„Součástí vládních cílů v oblasti klimatu, by mělo být zastavení rozsáhlých pobídek a dotací, které posilují v růstu mléčné korporace, jejich produkci a emise. Závisí na tom život na venkově a budoucnost naší planety,” dodala.
Zástupci mlékárenského průmyslu uvedli, že zpráva neodráží realitu odvětví. Ve společném prohlášení Judith Bryans, prezidentka Mezinárodní mléčné federace, a Donald Moore, výkonný ředitel Global Dairy Platform, uvedli: „Mlékárenské odvětví je odhodláno vyrábět výživné potraviny způsobem šetrným k životnímu prostředí”
„Je velmi snadné předložit zprávu, která kritizuje a pokouší se vykreslit jednoduchý obrázek odvětví, který neobsahuje všechny nuance nebo realitu toho, jak globální mléčné odvětví živí svět bezpečnými potravinami bohatými na živiny a dělá tak způsobem, který usiluje o neustálé zlepšování životního prostředí a zároveň zajišťuje obživu velkému procentu světové populace,“ uvedli Bryans a Moore.
Ve společné zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a celosvětové platformy pro mléko a mléčné výrobky z roku 2019 se uvádí: „Aby se omezilo zvýšení teploty, musí odvětví mléka a mléčných výrobků snížit své emise skleníkových plynů a usilovat o nízkouhlíkovou budoucnost… Existuje jasný důvod pro okamžitou a ambicióznější akci.“
Zpráva uvádí: „Emise [odvětví mléka a mléčných výrobků] mezi lety 2005 a 2015 vzrostly o 18 %, protože celková produkce mléka se zvýšila o 30 %. Dobrou zprávou je, že v tomto odvětví existuje mnoho příležitostí, jak snížit emise. I když existuje určitá nejistota ohledně velikosti a načasování změn, je jisté, že k tomu dojde.“ Zpráva nezvažovala snížení výroby.
Bryans a Moore řekli: „[Mléčná] výživa pomáhá v boji s podvýživou a špatnému zdravotnímu stavu zejména v rozvojových zemích.“ Největšími světovými producenty mléka jsou Evropská unie, Indie a USA.
Zpráva IATP použila globální model environmentálního posuzování chovu hospodářských zvířat od OSN FAO, aby přiřadila emise mléčné produkci v různých regionech. Tato množství byla poté výzkumnou sítí pro mléčné výrobky IFCN přiřazena a sečtena společnostem.
Více než 90 % emisí mlékárenského průmyslu je produkováno samotnými krávami, většinou ve formě metanu. Výzkum ukazuje, že všechna rostlinná mléka, jako je sója a oves, mají za následek mnohem méně emisí.
Zpráva IATP zjistila, že emise velkých společností vzrostly z 306 mil. tun CO2 v roce 2015 na 338 mil. Tun v roce 2017. Roční emise ve Velké Británii činí 350 mil. tun ročně.
Konsolidací v mlékárenském průmyslu došlo v letech 1981–2013 k uzavření čtyř z pěti mléčných farem v EU a od 70. let minulého století 93 % rodinných farem v USA. “Musíte růst nebo skončit,” řekla Sharma. „Klíčová je nadprodukce, nízká cena a silný marketing – to vytváří poptávku. Poptávka se nestane jen náhodou.“
„Roste podpora řízení produkce, což je zásadní politika, která by mohla řešit krizi v odvětví mléka a mléčných výrobků. Zabraňuje nadprodukci, vyrovnává nabídku a poptávku a stabilizuje ceny,” uvedla.
Přeloženo z The Guardian