Jak jsme dosáhli převratného rozhodnutí v oblasti klimatu
Evropě se v současné době otevírají nové možnosti v oblasti vlastnictví a demokracie výroby energie. Po pětileté kampani organizace Přátel Evropy, která bojovala za komunitní energetiku, získaly komunity a domácnosti díky nové evropské legislativě právo vyrábět, spotřebovávat a prodávat energii ze svých obnovitelných zdrojů.
Tento poklad je ukryt uprostřed rozsáhlého balíčku právních předpisů EU o čisté energii. Legislativa odstraňuje některá závažná omezení, která v mnoha zemích EU brání rozvoji komunitní obnovitelné energie. Pokud by tyto nové právní předpisy byly plně uplatňovány, mohly by dát vzniknout rozmanitějšímu, demokratičtějšímu a decentralizovanějšímu systému obnovitelných zdrojů energie. Tento krok by mohl být klíčovým nejen pro transformaci Evropy směrem k nezávislosti na fosilních palivech, ale také zcela zásadní pro řešení změny klimatu.
Zde je příběh kampaně a její nové vítězství:
- Proč bojovat za energetickou demokracii?
Náš současný energetický systém je v rukou velkých energetických společností, jež jsou motivovány primárně ziskem. Udržují naši společnost závislou na vysoce spotřební ekonomice opírající se o fosilní paliva. Ačkoli význam obnovitelných zdrojů výrazně roste, stále se nedaří zastavit rostoucí trend využívání fosilních paliv. Abychom zabránili zhroucení klimatu, musíme se vymanit z moci průmyslu fosilních paliv – jinak řečeno přenést energetiku do rukou komunit.
Tato decentralizovaná revoluce již začala napříč celou Evropou, kde v současné době existuje 2 500 družstev pro obnovitelné zdroje energie. V Německu na svých střechách vyrábí elektřinu 1,5 milionu lidí, díky čemuž se německá komunitní energetika stává 14. největším energetickým “maloobchodníkem” v Evropě.
Města, občané a komunity se již léta věnují obnovitelné energii – investují do obnovitelné výroby a skladování energie a řešení úspor energie s cílem snížit její spotřebu. Tento trend ovšem musí výrazně sílit.
Komunitní energetika přináší celou řadu výhod. Nejen, že tyto projekty snižují emise uhlíku, ale zejména staví solidaritu jako svoji klíčovou hodnotu a často do projektu zahrnují znevýhodněné členy svých komunit. Když se lidé podílejí na určování směru své energetiky, volí tu nejlepší možnost pro svou komunitu a zároveň planetu: šetří energii, bojují s energetickou chudobou a investují do obnovitelných zdrojů. Ukazují nám cestu vpřed.
Tyto projekty však v posledních letech čelí rostoucím bariérám. To je důvod, proč od roku 2013 vynakládá organizace Přátelé Země veškerou energii a úsilí na podporu těchto aktivit.
- Co jsme získali
Právě dokončený evropský balíček čisté energie v sobě skrývá zákony, které přisuzují zvláštní hodnotu komunitní energetice.
Evropští zákonodárci uznali přínosy komunitní energetiky pro vytváření pracovních míst, rozvoj komunit, tvorbu místních hodnot, úspory energie, snížení energetické chudoby a podporu obnovitelné energie. Prosadili opatření umožňující komunitám využít svůj potenciál.
Tyto zákony přiznávají všem Evropanům a komunitám práva na vytvoření svých vlastních energetických projektů a spotřebu, skladování a prodej energie, kterou vyrábějí. Jednotlivé země budou muset posoudit veškeré legislativní a administrativní překážky, které brání v rozvoji těchto aktivit a postupně je odstraňovat. Jde o obrovský krok pro země, v nichž byl v posledních letech rozvoj komunitní energetiky brzděn zpátečnickými zákony.
Nyní má v zásadě každý možnost účastnit se tak potřebné energetické revoluce.
- Jak se nám to podařilo
Pokud vezmeme v úvahu, že nám v cestě stály zájmy energetických firem spjatých s fosilními palivy a netečnost politické reprezentace, není toto vítězství komunitní energetiky malým počinem. Nikdy bychom ho nedosáhli sami.
Začalo to sice jako okrajový názor bez větší pozornosti, nyní jde ovšem o všeobecně uznávanou skutečnost, která je zakotvena v právním řádu. Věděli jsme, že velký balíček čisté energie 2030, který vzešel z Evropské komise v roce 2016, rok po Pařížské klimatické dohodě, by byl klíčovou příležitostí získat politickou podporu pro občanská a komunitní řešení v oblasti obnovitelné energie a pomohl by odstranit některé z mnoha souvisejících překážek. Síla lidí, společná organizace, spolupráce a vytrvalost nám umožnily dojít ke zdárnému cíli.
V Přátelích Země jsme vytrvale pracovali s naší sítí národních členů, abychom zapojili energetická družstva, úřady, města, developery v oblasti obnovitelných zdrojů, environmentální a sociální organizace, výzkumné pracovníky, zapálené jedince a odborové svazy do diskuze o vlastnictví energie.
Prvním krokem bylo uvědomění. Mnoho lidí v Evropě stále neví, co je komunitní obnovitelná energie a je třeba mít na zřeteli také velké rozdíly v souvislostech napříč kontinentem. Komunitní projekty jsou stále vnímány jako minoritní část řešení. Velká část naší práce se tedy soustředila na sdílení příběhů a znalostí s cílem zvýšit povědomí o této problematice.
Druhým krokem bylo vytvoření hnutí. Naše práce zahrnovala navazování dialogu s novými organizacemi a budování kontaktů s více lidmi tak, abychom společně začali přemýšlet, jak uskutečnit energetickou revoluci. Naše sdružení spojilo mnoho různorodých organizací a společně jsme definovali budoucnost, ve které si přejeme žít.
Nakonec se nám díky publicitě, podpoře programu a kontaktům, které jsme navázali s našimi spojenci v Bruselu a napříč Evropou (navzdory odporu některých vlád) podařilo získat podporu pro komunitní energetiku v každé části procesu.
- Kupředu!
Naše práce zde nekončí. Energetická revoluce nebude vyhrána přes noc.
Tento obrovský právní krok otevírá novou kapitolu naší kampaně – šíření informací a zajištění, aby každá členská země EU maximálně využila těchto nových možností a uvedla je do praxe.
Musíme se vzdělávat a motivovat navzájem, abychom to dokázali. Toto klíčové úsilí musíme dlouhodobě zvyšovat a to společně s našimi členskými skupinami z celé Evropy a v partnerství s našimi spojenci.
Dopady klimatických změn se sice zhoršují, ale hnutí za zastavení této krize získává na síle. Jediné, čeho se musíme bát, je beznaděj.
Z anglického originálu od Friends of the Earth Europe přeložila Míchaela Fučíková.