Spoluzakladatel startupu WeWork Miguel McKelvey ve čtvrtečním emailu sdělil svým asi 6 000 zaměstnancům, že společnost již nebude nadále nabízet maso na zaměstnaneckých akcích, ani jim nebudou propláceny pokrmy zahrnující červené maso, kuřecí a vepřové. V oznámení o okamžitém zákazu masa vztahující se na celou společnost citoval obavy o životní prostředí.
Pro tento realitní kolos, jehož hodnota se odhaduje na 20 miliard amerických dolarů, je to odvážný krok – a také ten nejasertivnější v sérii nedávných kroků, které velké společnosti učinily s cílem propagovat udržitelnost.
„Tyto kroky určují nebo podtrhují identitu společnosti v širší politické kultuře,“ říká Forrest Briscoe, profesor managementu a organizace na Penn State’s Smeal College of Business. „A dokud budou zainteresované strany souhlasit, můžou vytvořit přesvědčivou obchodní strategii pro takové kroky.“
WeWork sídlící v New Yorku a operující ve více než 20 zemích poskytuje sdílené kancelářské prostory. Co společnost nabízí je „komunita“ a pyšní se tím, že pomáhá vytvářet kulturu pro podnikatele a společnosti, jež využívají její zařízení.
Ačkoliv není neobvyklé, aby společnosti podnikaly kroky, které považují za ekologicky udržitelné, jsou určitým způsobem omezeny. Společnosti jako American Airlines nebo Starbucks nedávno oznámily své záměry zakázat plastová brčka, jelikož přispívají ke znečištění oceánů a ohrožují podmořský život.
Jiní přijali extrémnější opatření. Neuspěšný startup Juicero údajně žádal po svých zaměstnancích, aby během svých pracovních cest jedli pouze ve veganských restauracích, pokud chtěli proplatit náklady na stravování. Zaměstnanci ve farmaceutickém startupu Nootrobox se zapojují do občasných úterních půstů.
McKelvey ve svém emailu, který získala zpravodajská služba CNN, poznamenal, že WeWork může vyškrtnutím masa z jídelníčků na firemních akcích ušetřit odhadem 63 miliard litrů vody, 202 milionů kilogramů emisí a přes 15 milionů zvířecích životů do roku 2023.
Tato politika nabývá účinnosti okamžitě, to znamená, že zaměstnanci neuvidí burgery, hot dogy nebo jiné masné produkty ani na nadcházejícím setkání zvaném Summer Camp, které společnost pořádá každý rok.
„Jen za ty tři dny, co budeme spolu, můžeme podle odhadů zachránit více jak 10 000 zvířat,“ napsal v emailu, „Tým tvrdě pracuje na tom, aby sestavil udržitelné, bohaté a lahodné menu.“ Tato změna se asi nebude líbit zaměstnancům, kteří chtějí pomáhat planetě, ale nevidí nic špatného na tom zakousnout se do grilovaného steaku nebo masového burrita.
„Na jedné straně je vzhledem k jejich altruistickým motivům pozitivní, že chtějí udělat něco, aby pomohli životnímu prostředí,“ říká Cindy Schipani, která učí obchodní právo na Ross School of Business na půdě Michigenské univerzity. „Na druhé straně však společnost připravuje své zaměstnance o benefity a ti zaměstnanci, kteří nechtějí přejít na bezmasou stravu, mohou být roztrpčení.“