Popularita veganských potravin stále roste a leden je tradiční dobou, kdy lidé tyto produkty zkouší. Alternativy mléka např. ovesné, sójové, mandlové nebo kokosové jsou jednou z oblastí zájmu, přičemž prodej ve Spojeném království stoupá (i v České republice zaznamenáváme podobný růst).
Vědecká studie naznačuje, že emise skleníkových plynů související s výrobou rostlinného mléka jsou nižší než u mléka živočišného. Ale které rostlinné mléko má na planetu nejmenší dopad?
Podle studie University of Oxford má produkce sklenice živočišného mléka za následek téměř trojnásobek emisí skleníkových plynů než je tomu u mléka rostlinného. Když se podíváme na využití půdy, rozdíl je stále obrovský.
Výroba jedné sklenice živočišného mléka každý den po dobu jednoho roku vyžaduje 650m2, což je ekvivalent dvou tenisových kurtů a více než desetinásobek plochy potřebné pro výrobu stejného množství ovesného mléka.
Mandlové mléko vyžaduje více vody než sójové nebo ovesné mléko. Na jedinou sklenici je potřeba 74 litrů vody, což je více než typická sprcha. Rýžové mléko je také poměrně žíznivé, vyžaduje 54 litrů vody na sklenici mléka. Je však třeba poznamenat, že k výrobě jak mandlového, tak rýžového mléka, potřebujeme stále méně vody než k výrobě sklenice mléka živočišného.
Chcete-li zjistit klimatický dopad toho, co jíte a pijete, můžete vyzkoušet tzv. potravinovou kalkulačku (u nás Nutri Stopa) , jednoduše vyberte jednu z 34 položek a zvolte, jak často ji konzumujete.
Výroba potravin je zodpovědná za čtvrtinu všech emisí skleníkových plynů vyprodukovaných člověkem, které samozřejmě přispívají ke globálnímu oteplování, tvrdí studie Josepha Poora z Oxfordské univerzity, na které je kalkulačka založená.
Výzkum zjistil, že maso a další živočišné produkty jsou odpovědné za většinu emisí skleníkových plynů spojených s potravinami, ačkoliv poskytují pouze pětinu spotřebovaných kalorií.
Lidé mají tendenci podceňovat emise skleníkových plynů z potravin a živočišné mléko není výjimkou, vychází z výzkumu doktora Adriana Camilleriho, psychologa na University of Technology Sydney.
„Emise skleníkových plynů z mléka jsou zhruba 30krát vyšší, než lidé odhadují,“ sdělil pro BBC News, „mám podezření, že většina spotřebitelů podceňuje emise skleníkových plynů ušetřené přechodem z živočišného mléka na mléko rostlinné např. sójové,“ pokračuje.
Z výzkumu trhu Mintel vychází, že prodej takzvaných alternativ mléčných výrobků roste ve Spojeném království rychleji než prodej tradičního mléka. Vyhledávání alternativ mléka vyvrcholilo na Googlu ve Velké Británii v lednu – zájem je především o sójové a mandlové mléko.
Nedávno vstoupily na trh ve Velké Británii společnosti nabízející ovesné mléko, což podpořilo zájem o jeho vyhledávání prostřednictvím Googlu. Žádná jiná země neměla za posledních 12 měsíců vyšší zájem o ovesné mléko než je tomu ve Velké Británii.
V loňském roce se do kampaňe Veganuary (u nás Veganská výzva) přihlásilo 50 000 lidí, kteří po dobu jednoho měsíce žili bez živočišných produktů. Rostoucí popularita veganství se dál šíří i po skončení ledna, online vyhledávání slova “veganství” se v uplynulém roce ve Spojeném království zdvojnásobilo.
Do jaké míry reprezentují tyto trendy rostlinných diet skutečné počty? Ve Velké Británii existuje přibližně 540 tisíc veganů, číslo vychází z průzkumu Vegan Society z roku 2016 (ze 150 tisíc v roce 2006).
Přesto některé zemědělské subjekty myšlenku měsíce veganství kritizují. Kampaň ignoruje skutečnost, že chov drůbeže ve Velké Británii „funguje velmi dobře v souladu s naším životním prostředím, naší krajinou a naší lidskou ekologií“ sdělila National Sheep Association. Červené maso ze zvířat chovaných na trávě se lišilo od toho chovaného v intenzivním chovu, uvedl generální ředitel Phil Stocker.
„Někteří lidé pravděpodobně usilují o to, aby byly ovce zobrazovány jako globální nepřítel – ale ve skutečnosti jde o nejlepší z obnovitelných technologií a jsou účinnou formou produktivního hospodaření s půdou,“ dodal.
Z anglického originálu na BBC přeložila Eva Hemmerová.