Konzumace masa má silný dopad na životní prostředí, protože přispívá ke změně klimatu, znečišťuje krajinu i vodní zdroje.
Recyklovat nebo jet do práce autobusem místo osobním automobilem – to je samozřejmě také důležité, ale vědci stále častěji poukazují na hlubší změnu životního stylu, která má být jediným největším způsobem, jak pomoci planetě – jíst mnohem méně masa.
Výzkum, který byl zveřejněn během uplynulého roku, ukázal, že maso – zejména pak hovězí a vepřové, má negativní vliv na životní prostředí tím, že přispívá ke změně klimatu a znečišťuje krajinu a vodní zdroje.
Průmyslové zemědělství souvisí s počátkem nejhorší krize vymírání zvířat od zániku dinosaurů – lidstvo a náš dobytek tvoří 96 % všech savců na Zemi. Navzdory tomu, že dobytek vyžaduje naprostou většinu obdělávané zemědělské půdy, tvoří maso a mléčné produkty pouze 18 % všech přijatých kalorií a přibližně třetinu přijatých bílkovin.
Tato obrovská stopa masa z průmyslových velkochovů není jen neefektivní. Odlesňování kvůli pastvinám pro dobytek spolu s přímými emisemi metanu z krav a používáním hnojiv vytváří tolik emisí skleníkových plynů jako všechna osobní a nákladní auta a letadla dohromady. Živočišný průmysl ohrožuje ostatní zvířata jejich vyhubením a také způsobuje významné znečištění potoků, řek a nakonec i oceánů.
V říjnu vědci varovali, že obrovské snížení konzumace masa je nezbytné, pokud chceme zabránit nebezpečné změně klimatu, přičemž spotřeba hovězího masa v západních zemích musí klesnout o 90 % a měla by být nahrazena větší spotřebou fazolí a dalších luštěnin.
Spotřeba vepřového masa, mléka a vajec bude muset do roku 2050 také výrazně klesnout, jelikož tou dobou očekávaný nárůst populace dosáhne 2 miliard (ze 7 na 9 miliard). Vědci tvrdí, že je zapotřebí posun k flexitariánské stravě, která by pomohla udržet zvýšení globální teploty na hranici 2°C odsouhlasené vládami.
Pro dosažení tohoto cíle byla navržena řada opatření – od daně z červeného masa po zkrmování mořských řas kravám, aby se zamezilo úniku metanu. Někteří zastánci podporují konzumaci hmyzu namísto steaku a vepřových kotlet.
Pravděpodobnější cestou může být posun vegetariánství přes laboratorně pěstované maso a trend veganských náhrad masa jako je např. Impossible burger, který dokonce „krvácí“.
Bez ohledu na to, jakým způsobem se změny dosáhne, existuje naděje, ale rok 2019 bude klíčovým rokem k přepracování našeho narušeného globálního potravinového systému.