Nedávný průzkum mezinárodní organizace Compassion in World Farming odhalil krutý systém chovu krav, z jejichž mléka se vyrábějí proslulé italské sýry Parmigiano Reggiano, známý také jako Parmazán, a v ČR ještě prodávanější Grana Padano. Průzkum proběhl na italských farmách, které dodávají mléko na výrobu těchto sýrů. Všechny navštívené chovy byly intenzivní, v nichž jsou krávy celoročně ustájeny uvnitř bez přístupu na pastvu.
Oba sýry, Parmazán a Grana Padano, vyrábí skupina výrobců a obchodníků v jedné oblasti Itálie, kteří používají stejné standardy. Tyto sýry jsou proslulé svou kvalitou. Prodávají se v supermarketech po celém světě a jsou hlavní přísadou do oblíbených italských jídel, jako jsou těstoviny, rizota a pizzy.
Je šokující, že tyto produkty, které se nabízejí pod značkou “premium” jako vysoce kvalitní, mohou skrývat takové utrpení.
Krutá pravda ukrytá v luxusním výrobku
Krávy jsou býložraví přežvýkavci a potřebují prostornou pastvinu, kde se mohou pást. Je to důležité pro jejich fyzickou a psychickou pohodu. Na navštívených farmách jsou ale krávy celoročně ustájeny uvnitř.
Chovat krávy bez přístupu na pastvu znamená omezovat jejich přirozené chování. Průzkumný tým viděl na farmách krávy s poraněnýma nohama a další, které silně kulhaly. Některá zvířata byla úplně vychrtlá. Stáje byly špatně vybavené – lehací boxy byly příliš malé, uličky kluzké, plné výkalů a moči, takže se v nich krávy špatně pohybovaly a jen obtížně se dostávaly ke žlabům a na místa k odpočinku.
Navíc mnoho krav produkujících mléko na výrobu Grana Padano jsou selektivně šlechtěny k maximální tvorbě mléka. To představuje obrovskou spotřebu energie. Na takový výkon ale zvíře nezvládá konzumovat dostatek krmiva, a proto je vyhublé a ve špatné fyzické i psychické kondici.
Pošlete s námi dopis výrobcům
Můžete tomu napomoci, když se připojíte k výzvě výrobcům Parmazánu a Grana Padano. Pošlete jim dopis se žádostí, aby vypustili krávy na pastvu.
NÁVOD:
1/ přečtěte si překlad dopisu do čestiny, jestli s ním souhlasíte
2/ zkopírujte anglický text dopisu do pole “Zpráva”
3/ doplňte svoje jméno
4/ stiskněte tlačítko “Odeslat”
Zobrazit český překlad
Vážení zástupci konsorcia Parmigiano Reggiano a Grana Padano,
velmi mě znepokojil nedávno zveřejněný průzkum Compassion in World Farming, který odhaluje špatné podmínky v chovech krav, které produkují mléko na výrobu Parmazánu a Grana Padano. Vím, že Vaše sýry jsou proslulé pro svou tradici a vysoký standard kvality v Itálii. Mrzí mě, že stejné úsilí není vloženo také do zajištění vysoké kvality života zvířat v chovech Vašich dodavatelů mléka.
Výsledky průzkumu CIWF ukazují, že většina dojnic Vašich dodavatelů nemá během roku vůbec přístup na pastvu a není jim poskytováno ustájení vyhovující jejich potřebám. Krávy jsou trvale ustájeny uvnitř špatně zařízených stájí s příliš malými lehacími boxy a kluzkými uličkami, které neumožňují bezpečný přístup ke krmení a odpočinku. Následkem toho, jsou na záběrech z chovů vidět krávy, které silně kulhají a vypadají vyhuble.
Jsem přesvědčen/a, že dobrá životní pohoda (welfare) by měla být klíčovou hodnotou produktů vysoké kvality. Vaše sýry jsou oblíbené i v České republice, a proto mě mrzí, že welfare Vašich krav pro Vás není prioritou.
Naléhavě Vás žádám, abyste do konce roku 2018 zavedli program na zlepšení welfare zvířat, který bude zahrnovat přístup na pastvu po nejméně 100 dní za rok, zákaz uvazování či svazování nohou, a také zavedli akční program na monitoring a redukci největších problémů welfare, jako je kulhání, mastitida a špatná tělesná kondice.
S pozdravem,
(Vaše jméno)
Česká republika
ANGLICKÝ TEXT DOPISU:
Dear representative of Parmigiano Reggiano and Grana Padano,
I am deeply concerned by the recently published investigation of Compassion In World Farming Italy, which reveals the poor welfare conditions of the dairy cows that produce milk for Parmigiano Reggiano and Grana Padano. I understand that your cheeses are renowned for their tradition and high quality standards in Italy. I was disappointed to learn that the same effort has not been put into ensuring the welfare of the farm animals managed by your producers.
The results of Compassion’s investigation show that the majority of dairy cows in your supply chain do not receive any access to pasture during the year and are not provided with housing adequate to their needs. As a result of being permanently housed in barns that are poorly designed, with cubicles that are too small and slippery alleys that do not allow sufficient access to feed and resting places, I see cows that experience severe lameness and appear emaciated.
I strongly believe that higher welfare should be a key value of a high quality product. Your cheeses are popular in the Czech Republic I am thus saddened that you do not prioritise the welfare of your farm animals.
I therefore urge you to put in place a welfare improvement program by the end of 2018, which will include access to pasture grazing for at least 100 days per year; prohibit the use of tethering, and introduce an active program for the monitoring and reduction of key welfare issues such as lameness, mastitis, and poor body condition.
Yours sincerely
(místo tohoto řádku doplňte své jméno)
Czech Republic
Reakce
na odmítavé vyjádření
konsorcií Parmazán a Grana Padano
Zobrazit reakci
Autorka:
Annamaria Pisapia,
ředitelka CIWF Italia
Většina z téměř dvou milionů italských dojnic (nejvíc chovů se nachází v údolí řeky Pád) se chová bez přístupu na pastvu, to znamená v intenzivních systémech, které omezují celý jejich život na pobyt ve stáji. Opakovaně oddělovány od svých telat vždy bezprostředně po jejich narození, žijí po dobu pouhých několika let (ve srovnání s jejich přirozenou délkou života) a produkují nepřirozené množství mléka, což extrémně a trvale zatěžuje a vyčerpává jejich organismus. Tyto podmínky chovu se bohužel také vztahují na krávy produkující mléko pro sýry excelentních značek, jako je Parmigiano Reggiano a Grana Padano. V jejich výrobních standardech není ani zmínka o životní pohodě (welfare) krav.
CIWF Italia se chtěla touto problematikou zabývat hlouběji. Za tímto účelem jsme společně s projektem IRPI (Investigative Reporting Project Italy) provedli vyšetřování v 9 chovech, které dodávají mléko pro oba druhy sýrů.
Výsledky jsme zveřejnili před několika dny. Především žádný z navštívených chovů nechová krávy na pastvě. Situace potvrzuje to, co již uvedl ve své poslední knize Dead Zone ředitel CIWF International Philip Lymbery v rozhovoru s oběma konsorcii Parmigiano Reggiano i Grana Padano: „Procento krav pasoucích se volně na pastvinách během letních měsíců je velmi nízké,” řekl zástupce Parmigiano Reggiano. “Existuje pár výjimek, asi jedno procento farem a ty jsou hlavně na horách a v kopcovitých oblastech,” dodal. Zástupce Grana Padano tvrdil, že 30 % krav má přístup na pastvu (ačkoli my se domníváme, že tím myslel přístup do menších výběhů, kde se ale většinou krávy pást nemohou).
Součástí řetězce výroby těchto dvou velkých značek sýrů je více než půl milionu krav. Je to mnoho zvířat, a tudíž potenciál velikého utrpení, jestliže jsou chována bez možnosti pastvy.
Při našem vyšetřování jsme zjistili, že zvířata jsou chována stejně jako v intenzivních velkochovech: vyhublé krávy se ploužily úzkými chodbami stáje a k boxům na ležení. Betonové podlahy stájí byly pokryty fekáliemi a močí; některé krávy měly viditelná zranění končetin, protože na některých farmách nebylo dost boxů k ležení, a tak slabší krávy musely ležet na tvrdém betonu v hnoji. Zajisté jsou to podmínky, které mohou přimět konzumenty těchto sýrů po celém světě, aby si řekli #notonmypasta (ne na mých těstovinách).
Naše kampaň „Pusťte krávy Parmigiano a Grana Padano na pastvu,“ zahájená v 7 evropských zemích, získala neuvěřitelnou pozornost médií. Během několika dní se rozšířila do 40 zemí světa, dozvědělo se o ní 200 milionů lidí, přičemž desítky tisíc podepsaly naši výzvu konsorciím: dejte krávám alespoň 100 dní pastvy ročně.
Dát sto dní pastvy přežvýkavým býložravcům: ano, to je natolik revoluční myšlenka, že vyvolala reakci konsorcií. V tiskových zprávách Parmigiano a Grana Padano čteme, že věnují značnou pozornost životní pohodě (welfare) zvířat, že navštívené chovy byly pouhou výjimkou, že jejich dodavatelské řetězce respektují zákony. Parmezán také upřesnil, že jejich chovy nejsou intenzivní, a že není žádná jasná souvztažnost mezi pastvou zvířat a „šťastným životem“ krav.
To mě (hořce) rozesmívá, že opět mluvíme o “ojedinělých případech”. Je zřejmé, že my ze sdružení na ochranu zvířat musíme mít opravdu smůlu! Vždycky se nám podaří navštívit právě jen ty nejhorší farmy.
Je jisté, že argumenty předložené konsorcii k obhajobě stávajícího stavu nejsou udržitelné.
Dodržování zákonů o dobrých životních podmínkách krav? Ale žádné takové neexistují. Bohužel, mléčné krávy (dojnice) jsou jednou z mála výjimek, které nemají prospěch z druhově specifické evropské legislativy. Pro ně platí pouze obecná (příliš obecná) ustanovení Směrnice Rady 98/58 / ES o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely. Legislativa, která není v členských státech řádně uplatňována, protože pokud by tomu tak bylo (mám na mysli článek 3), intenzivní chovy by neexistovaly.
Mluvme o kontrolách. Už mnoho let si různé organizace pro ochranu zvířat stěžují, že kontroly životní pohody na italských farmách nefungují, a z toho důvodu jsme požadovali zpřísnění kontrol a také opatření, jako například pravidelnou obměnu státních veterinářů.
Obě konsorcia odkazují na bezprostřední zavedení systému certifikace dobrých životních podmínek krav. Bylo by skvělé, kdyby tento systém zahrnoval také využívání pastviny pro zvířata. Škoda, že se jedná o systém CReNBA (Národní referenční centrum pro dobré životní podmínky zvířat), který však není zárukou respektování životní pohody zvířat. Protokol CReNBA je ve skutečnosti omezen na mapování stavu stáje. Ale mezi mapování stavu a zajištěním dobrých podmínek chovu zvířat je veliký rozdíl.
Říci, že systém, v němž krávy nikdy nejdou na pastvu, není intenzivní, je poněkud opovážlivé. Nezáleží na tom, jestli je na farmě 500 nebo 50 krav. Pokud je zavřete do stáje, aby po celý svůj život dávaly mléko, tak se o intenzivní chov skutečně jedná. Možná některá stáj s malým množstvím krav je méně „industriální“, ale stejně zůstává intenzivní.
V tiskové zprávě Parmigiano Reggiamo čteme, že neexistuje žádná přímá korelace mezi pastvou a šťastným životem krávy. Jak to mohou tvrdit? Pastva je pro životní pohodu krav nezbytná. Pouze když se pasou, mohou tato zvířata vyjadřovat své přirozené chování. A je to také zásadní pro jejich zdraví. Tvrdit, že krávy v Itálii nemohou být chovány na pastvě kvůli vysokým letním teplotám, je neobhajitelné: italské klima může být mírné i v nejchladnějších měsících, a proto počet měsíců strávených na pastvě může být dokonce větší než v jiných zemích, což ještě pohodu krav zvýší.
Zklamalo nás, že první reakce obou konsorcií je obhajoba neobhajitelného: tedy stávajícího stavu intenzivních chovů. Nevzdáváme se a doufáme, že hlasy desítek tisíců občanů z celého světa, které přicházejí dál, jim umožní změnit názor, a že by se mohl rozvinout dialog ohledně možných řešení, jak začlenit pastvu do chovů dodavatelských řetězců. Protože, jak říká naše italské rčení: „Není dokonalosti bez svědomí“.
Recepty bez utrpení
ze Zeleninové kuchařky šéfkuchaře Petra Klímy
Caesar salát s restovaným tempehem
2 porce | 40 minut | Bez cukru
Veganská verze oblíbeného salátu s cherry rajčátky a krutonky. Tato kombinace mě nikdy neomrzela, nejlepší je však v létě jako lehký a chutný oběd.
Suroviny:
- 1 celozrnná houska, den stará
- olivový olej
- ½ balení smaženého tempehu (100 g)
- grilovací koření
- 3 lžíce sójového jogurtu (Sojade*)
- 1 lžíce hořčice s fruktózou
- ½ stroužku česneku
- ½ římského salátu
- hrst cherry rajčátek
- mořská sůl a mletý pepř
- pažitka
Na veganský parmazán:
- několik kešu oříšků
- 1 lžička lahůdkového droždí
- ½ lžičky sušeného česneku
Postup:
Housku nakrájíme na kostičky. Vložíme na plech a pečeme nasucho 5–10 minut při 170 °C. Vyjmeme z trouby, lehce pokapeme olejem a pečeme dozlatova dalších 5 minut. Tempeh nakrájíme na menší kousky a lehce opražíme na pánvi. Ke konci posypeme grilovacím kořením. Suroviny na veganský parmazán umeleme v mixéru. Jogurt rozmícháme s hořčicí a utřeným česnekem ve větší míse. Přidáme nahrubo nakrájený římský salát, rozpůlená rajčátka, osolíme, opepříme a zamícháme. Zlehka vmícháme 2/3 krutonů a tempehu. Naložíme na talíř, posypeme zbývajícími krutony, tempehem, nasekanou pažitkou a parmazánem.
Věděli jste, že první zmínky o tomto salátu sahají do roku 1924, kdy ho italský přistěhovalec a restauratér Caesar Cardini představil v restauraci v Mexiku? Později se proslavil po celém světě a je oblíbený především na menu italských restaurací dodnes.
*Kysaná specialita Sojade je naprosto unikátní produkt. Je čistě rostlinný, vyrobený z evropské sóji v biokvalitě. Obsahuje živé kultury Bifi dus a Acidophilus. Varianta natural se výborně hodí na vaření, přípravu zálivek a dezertů. K dostání v malém 125g nebo rodinném 400g balení. Zakoupíte v prodejnách Country Life a dalších prodejnách biopotravin a zdravé výživy.
Špaldovo-žitná pizza s bazalkovým pestem a zeleninou
2 porce, 1 větší pizza | 60 minut | Bez cukru
Pojídání pizzy nemusí být vždy jen nezdravá záležitost. Tato pizza je celozrnná, krásně křupavá, prostě… báječná!
Suroviny:
Na bazalkové pesto:
- 3 hrsti slunečnicových semínek,
- opražených na suché pánvi
- 2 hrsti listů čerstvé bazalky
- 2 lžíce lahůdkového droždí*
- 1 stroužek česneku
- ½ lžičky mořské soli
- 100 ml olivového oleje
Na těsto:
- 150 g celozrnné špaldové mouky
- 70 g celozrnné žitné mouky (obě jemně mleté)
- 1 lžička mořské soli
- 1 lžička sušeného droždí
- 120 ml vody
- 2 lžíce olivového oleje
Na ozdobu:
- 1 malá červená cibule
- 1 rajče
- několik hnědých žampionů
- ½ menší cukety
- několik vypeckovaných černých oliv
- několik listů salátu
- veganský parmazán (viz Caesar salát na str. 48)
Postup:
Všechny suché suroviny na pesto vložíme do mixéru, přilijeme větší část oleje a rozmixujeme najemno. Dle potřeby dolijeme zbytek oleje. Pesto by mělo být dobře roztíratelné. Do větší mísy nasypeme mouku, sůl a droždí. Pozvolna přiléváme vodu a olej a postupně vypracujeme vláčné těsto. Necháme ho 30 minut kynout na teplém místě a poté opět prohněteme. Hotové těsto vytlačíme na co nejtenčí placku, kraje mohou zůstat vyvýšené. Přeneseme na pečicí papír a položíme na teplý plech. Necháme dalších 10 minut kynout. Rozehřejeme troubu na 200 °C v pozici pečení zdola i shora. Povrch těsta potřeme pestem a dále poklademe na plátky nakrájenou zeleninu v pořadí: cibule, rajčata, žampiony, cuketa a olivy. Troubu ztlumíme na 180 °C a vložíme do ní pizzu. Pečeme 12–15 minut, dokud nezačnou okraje zlátnout. Posypeme lístky salátu a veganským parmazánem.
*Lahůdkové droždí – vynikající, oblíbené a univerzální ochucovadlo do všech slaných pokrmů, chuť krásně zvýrazní. Přidávejte do polévek, omáček, pomazánek, rizot nebo salátů. Na kynutí ale nepoužívejte, je deaktivované. Je zdrojem vitaminů skupiny B (ne však B12) a minerálů, z nichž důležitý je chrom. Zakoupíte v prodejnách a e-shopu Country Life a ve specializovaných prodejnách zdravé výživy po celé ČR.
šéfkuchař Petr Klíma
Autorem receptů je šéfkuchař Petr Klíma a recepty jsou z jeho knihy Zeleninová kuchařka.
Děkujeme, že Vám osud zvířat ve velkochovech není lhostejný. Společně dokážeme změnit život stovkám tisíc krav k lepšímu.