VAROVÁNÍ: NÁSLEDUJÍCÍ ZÁBĚRY JSOU DRASTICKÉ
Více než 30 mrtvých prasat pokrytých mouchami, a další, mnohem horší výjevy.
Dvě prasata pojídají jiné mrtvé zvíře v odporných záběrech, které zostuzují britský živočišný průmysl.
Ztrápená prasata určená na jídelní stoly po celé zemi se hemží jedno přes druhé v temných stodolách, aby se dostali ke krmení. Je to příšerná scéna. Opodál se ale dějí ještě horší výjevy – aktivisté ze welfaristické organizace VIVA tam našli hnijící zvíře s ohromným zraněním pojídané jedním z 15 000 prasat namačkaných ve farmě vlastněné Brianam Hobillem. Dvě lebky, čelist a další kosti zvířat, které byly pozřeny stejnou smečkou, jsou jasným porušením směrnic.
Na záznamu z Hogwoodské farmy nacházející se poblíž Stratfordu nad Avonem je vidět více než 30 dalších mrtvých prasat pokrytých mouchami. Nemocná zvířata, která by měla být v izolaci, aby se předešlo šíření nákazy, leží v úzké uličce určené pro pohyb lidí. Téměř všechna prasata jsou pokryta v jejich vlastních výkalech a mnohá mají na těle jizvy. Zakladatelka VIVA Juliet Gellatley odhalila na základě doporučení bývalého zaměstnance něco, co nazývá “vizí pekla”.
“Hogwoodská farma skrývá úplný katalog bolesti a utrpení. Jsou to jedny z nejhorších podmínek, jaké jsme zatím viděli.” prohlásila Juliet, která se svým týmem pořídila záznamy z farmy, do které bylo možné vejít otevřeným vstupem. “Naše záběry ukazují kruté porodnické kóje, které vězní těhotnou prasnici v železné kleci, zatímco by měla běhat po poli a vyrábět svým selatům hnízdo z větví. Ostatní kóje jsou přecpané a prasata vykazují známky velkého stresu. Jsou uvězněna s mrtvými a velmi nemocnými jedinci, kteří jsou odklizeni v uličkách, a nemají přístup k jídlu nebo ani vodě. Jiná umírala ve špinavé kůlně pokryté pavučinami.”.
Směrnice vydané DEFRA (bristským Odborem pro životní prostředí, potravinářství a zemědělství, pozn. překladatele) a Radou pro welfare hospodářských zvířat stanovují, že mrtvá zvířata by měla být urychleně odstraněna a nemocná izolována. Juliet dodává, že jednou z nejhorších scén bylo požírání mrtvoly ostatními jedinci: “Kanibalismus není přirozeným chováním prasat a je způsobený tímto pochmurným prostředím.”
“Ve stejné kóji jsme našli dvě lebky, čelist a nohu – pravděpodobně zvířat, která tu byla ponechána k rozkladu. Základní hygienické zařízení zde prakticky neexistuje. Vodní žlaby jsou znečistěné a prasata jsou pokryta vlastními exkrementy.” DEFRA přitom stanovuje vodní žlaby pravidelně čistit a odstraňovat výkaly.
“U jedné ze stodol s chovanými zvířaty je velký přívěs naplněný asi třiceti mrtvými prasaty v různých fázích rozkladu, což dokládá vysokou úmrtnost a naprostou absenci hygieny. Prasata byla tak natěsnaná ve svých odporně špinavých průmyslových kójích, že bylo obtížně se mezi nimi vůbec pohybovat. Mnohá měla po těle rány a všechna byla pokrytá špínou.
V dalším přístřešku byla zvířata chována ve skupinách v holých betonových buňkách s uličkami z dřevěných roštů mezi nimi. V kóji navíc cynicky nečinně visel i starý opotřebovaný řetěz s plastovým obalem určený zvířatům ke kousání. Tohle má představovat naplnění vládního doporučení o ‘obohacení chovného prostředí hospodářských zvířat’?
Žádná sláma, žádná podestýlka, jen hrubá, špinavá podlaha, betonové stěny a život plný frustrace a bez jakýchkoliv podnětů a jakéhokoliv východiska pro tato aktivní, inteligentní a zvídavá zvířata (návrh: přidat odkaz na cz otitulkovanou přednášku o Esther z TEDx).Toto se prohlašuje za nejlepší welfare podmínky na celém světě.” říká Juliet a dodává: “Byla jsem svědkem porodu matky uvězněné v kovové ohradě. Toto je legální zařízení používané na farmách po celé británii. Hagwoodská farma představuje vzor institucionalizované krutosti ve velkém měřítku.”
Směrnice DEFRA a Agentury pro zdraví zvířat a rostlin varují před rizikem mrtvých zvířat v chovech: “Je povinností zajistit, aby zvířata včetně ptactva neměli přístup k mršinám.” Určují také, že nádoby mohou být jen přechodným místem k uskladnění padlých hospodářských zvířat, musí být udržovány čisté a dezinfikované, uzavíratelné a neprodyšné.
Expert na welfare zvířat Dr. Andrew Knight z Winchesterské univerzity vyjádřil obavy, že podmínky mohou být natolik vážné, že hrozí k přenosu chorob na konzumenty: “Jedná se o šokující připomínku toho, jak otřesně může chov zvířat probíhat – extrémně nedostatečné hygienické podmínky, odporně špinavé a opotřebované výběhy s podlahami nasáklými vlhkostí, odkládání mrtvých selat prolezlých červy do otevřeného vozíku, věznění prasnic bez přístupu k čisté pitné vodě.
Jsme svědky silně znepokojivé absence péče o nemocná a umírající zvířata, mrtvá zvířata ani nebyla odklízena z výběhů. Několik ploch bylo prosáklých vlhkostí nebo pokryto výkaly a špínou, což může způsobit rozšíření nemocí a vést tak k oprávněným obavám o zdraví veřejnosti vzhledem k tomu, že maso z těchto zvířat bude prodáváno nic netušícím spotřebitelům.“
“Nahrávka zobrazuje ohromné množství prasat nahuštěných v ohromných, holých stodolách. Nedostatek místa vážně omezuje přirozenou aktivitu a možnost zvířat vyhnout se agresivním jedincům – což dokazují zranění na slabinách některých zvířat, které jsou zjevně způsobeny napadením. Odklízení evidentně velmi nemocných prasat do uliček mezi ostatní zvířata značí nechutnou nedbalost, zanedbání veterinární péče a selhání implementace směrnic DEFRA.”
Majitel farmy, pan Hobill, k obviněním uvedl: “Péče o zvířata je pro nás nejvyšší prioritou. Tyto záběry, pořízené Juliet Gellateyovou, stojící v čele extrémistické veganské skupiny, nereprezentují obvyklý zdravotní stav zvířat na naší farmě. Ano, zdá se, že došlo k zanedbání při odklízení mrtvých kusů, dohlédneme však na to, aby došlo k revizi našich firemních zásad a zajístíme, aby byly dodržovány.” Dodal také, že může poskytnout důkazy vyplývající ze záznamu kamerového systému o tom, že Juliet “záběry manipulovala”, a doplnil, že si tudíž “nemůžeme být naprosto jistí věrohodností nebo záměrem těchto záběrů”.
Juliet Gellatey reagovala, že jediná prasata, kterých se dotkla, byla ona umírající, které se snažila utěšit, a malé selátko, které jemně přenesla k matce.