PŘELOŽENO ZE STRÁNEK MĚSTA ROTTERDAM
Udělat si fasádní záhonek je zábavné, ulice je tak krásnější a v létě váš dům zůstává chladnější. Více zeleně také dělá město odolnější vůči změně klimatu a je dobrá pro hmyz a ptáky. Fasádní záhonek je pás rostlin u fasády domu. Jsou zvláště vhodné v ulicích, kde domy nemají předzahrádku. Vysoké rostliny, jako jsou topolovka nebo slunečnice zpříjemňují pouliční scénérii, ale vybrat si můžete sami.
Vybudování fasádního záhonku je snadné a zábavné. Video níže ukazuje, jak to udělat v pouhých pěti krocích:
Záhonek
Pro stavbu fasádního záhonku nepotřebujete povolení obce, ale existují pravidla:
- Nejprve zkontrolujte, zda máte doma k dispozici prostor pro vytvoření fasádní zahrady. Aby byl chodník snadno přístupný pro všechny, je důležité aby zůstal volný průchod široký nejméně 180 cm.
- Poté odstraňte maximálně 45 cm (jeden a půl) dlaždice. Celou dlaždici zapíchněte na výšku zpět do země, tím vytvoříte obrubník. V případě potřeby vyplňte mezery mezi vzniklým obrubníkem a chodníkem pomocí polovičních dlaždic.
- Lopatou odstraňte písek do hloubky maximálně 30 centimetrů,
- poté vyplňte zahradní zeminou
- a osaďte květinami.
Pokud odhalíte kabely a potrubí, můžete záhonek zbudovat v zapuštěných květináčích. Nechte viditelné značení ulic a dopravní značky, přemýšlejte o zachování větracích dvířek vašeho sklepení. Rostliny můžete kolem fasády umístit i bez zásahu do dlažby – v kontejnerech/květináčích. Kolem fasádní zahrady není možné instalovat plot.
Rostliny
Pečlivě přemýšlejte o tom, které rostliny chcete použít. Všechny rostliny nejsou stejně vhodné. V žádném případě nepoužívejte keře nebo stromy. Kořeny těchto rostlin mohou způsobit problémy s kabely a potrubím. Celé léto se můžete kochat trvalkami a existují také rostliny, které přitahují motýly nebo včely.
Při nákupu rostlin najdete na etiketě, jak velké budou a zda jsou vhodné pro slunné místo nebo do stínu. Je půda v záhonku spíš suchá nebo mokrá? To jsou faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru rostlin. Poraďte se v zahradním centru. Zde najdete užitečné seznamy rostlin vhodných na slunce / do stínu / do sucha / do mokré půdy:
Tipy na údržbu
Rostliny potřebují přirozeně trochu péče. V horkých dnech je po západu slunce zalévejte a v případě potřeby je trochu ořízněte. Každé jaro hnojte půdu organickým hnojivem, aby rostliny dostaly dostatek živin. Ujistěte se, že zbývající chodník zůstává snadno přístupný odstraněním převislých větví. Na podzim odumřelé části rostlin neodstraňujte, jsou užitečné pro hmyz.
Chcete víc?
Pokud je chodník před domem dostatečně široký, lze jej ještě více rozjasnit. Není možné odstranit více dlaždic a kopat do země, ale můžete vyzdobit chodník podél fasády např. dalším květináčem nebo posezením. Mějte na paměti, že nejméně 180 cm chodníku musí zůstat volných.
Pracujte společně
Zkuste zapojit své sousedy do stavby vaší fasádní zahrady. Možná je můžete inspirovat nebo povzbudit, aby začali také zahradničit na ulici. Než jedna fasádní zahrada, je krásnější celá zelená ulice. S finančním příspěvkem vám může také pomoci oblastní výbor, okresní rada nebo okresní komise.
Důležité informace
Pozor! Pozemek pod vaší fasádní zahradou zůstává majetkem obce. Pokud musí obec nebo veřejné služby provádět práce na kabelech a potrubích pod vaší fasádní zahradou, může být fasádní zahrada odstraněna nebo poškozena. Než začne obec s pracemi, obdržíte písemné upozornění s popisem činností a jejich plánováním, abyste mohli své rostliny vykopat a zasadit zpět až práce skončí. Pokud tak neučiníte, mohou veřejné služby zahrádku odstranit.
Stěhujete se? Zajistěte prosím, aby příští návštěvník převzal vaši část péče o společnou fasádní zahradu.
A co v Česku?
Stejná pravidla by mohla zavést česká města. Proč nenechat občany přispět k zelenějším ulicím, když mají sami zájem?
Norma pro šíři chodníku je minimálně 150 cm (nebo 2×75 cm). Pokud se na komunikaci předpokládá stálý pohyb vozíčkářů (např. u domu zvláštního určení), musí být šířka komunikace minimálně 180 cm.
Stejně jako v Rotterdamu bychom mohli zavést minimální šíři volného průchodu 180 cm, aby byl zajištěn obousměrný průchod chodců, kočárků i vozíčkářů. Nemuseli bychom ani začínat hned s vykopáváním dlaždic, stačilo by lidem povolit si dát k domu květináč a/nebo posezení a nemuset za to platit zábor nebo to složitě ohlašovat (vytvořit registrační formulář “zahradníků” s adresami pro lepší orientaci při nutnosti kontaktovat je kvůli plánovaným úpravám).
Vedle výše uvedených výhod, jako je ochlazení a oživení prostoru pro zvířata a lidi, bychom se mohli dočkat i méně nepořádku. Do upravených (před)zahrádek se hůře hážou nedopalky nebo další odpadky.
Pošlete tento článek pro inspiraci svému starostovi.