Politici, zemědělci a spotřebitelé čelí “hluboce nepohodlné volbě”, říká autor studie, která doporučuje snížení neudržitelného odvětví živočišné výroby.
Studie doporučuje redukovat evropský sektor chovu zvířat, který překročil bezpečné hranice pro emise skleníkových plynů, poškození půdy a ztráty biologické rozmanitosti.
Tlak na chovatele v posledním století zesílil. Celosvětová populace roste a bohatne, zvyšuje poptávku po živočišných produktech, které jsou nad rámec schopnosti planety.
Spoluautor zprávy, profesor Allan Buckwell, vítá výzvu Greenpeace pro redukci produkce masa a mléka o 50 % do roku 2050. Jeho zpráva se zaměřuje na jádro nastavení zemědělské politiky EU.
Při zveřejnění zprávy, bývalý evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik, řekl: “Pokud se nepostarají politici nyní, zaplatí za svou nečinnost chovatelé skotu. Snaha o “udržitelný rozvoj stávajícího stavu” je pro tento sektor špatnou službou.”
Studie vyzývá Evropskou komisi, aby neprodleně zahájila formální šetření pověřené navržením opatření – včetně daní a dotací -, které “odrazují vyrábět produkty živočišného původu škodlivé pro zdraví, klima nebo životní prostředí”.
Chov hospodářských zvířat zabírá nejvíce místa na světě a rychle roste. Téměř 80 % zemědělské půdy na planetě se nyní využívá pro pastvu a pěstování krmení, přestože maso dodává pouhých 18 % našich kalorií.
Evropané už nyní konzumují více než dvakrát tolik masa, než doporučují státní zdravotnické instituce – což je i daleko za udržitelností v rámci environmentálních limitů, říká studie Rise foundation.
V důsledku toho budou do roku 2050 potřeba obrovské systémové změny pro obnovení rovnováhy v celém odvětví, včetně 74% snížení emisí skleníkových plynů a 60% snížení používání hnojiv na bázi dusičnanů.
Podle Buckwella budou politici, zemědělci a společnost jako celek zanedlouho čelit “hluboce nepohodlné volbě”.
“Mluvíme o redukci masa, menších porcích a přechodu na flexitariánskou* stravu, aniž bychom byli dogmatičtí,” řekl. “Je potřeba začít s osvětou o veřejném zdraví, a začít být upřímný.”
*Flexitarián většinu času maso nekonzumuje, ale není v tom dogmatický, jako vegetarián nebo vegan – někdy si dá rybu nebo jiné maso.
Taková transformace se “nestane spontánně”, dodal. “Vyžaduje silné signály od vlády, takže návrh politiky musí obsahovat opatření k motivaci redukce spotřeby živočišných produktů škodlivých pro veřejné zdraví a životní prostředí.”
Buckwell vyzval ke zdanění škodlivých praktik včetně dotací na maso pro spotřebitele s nízkými příjmy a úpravou podpory poradenství, financování, rekvalifikace a náboru zemědělců v oblasti ekologického zemědělství a dobrých životních podmínek zvířat.
Doufáme, že spotřebitelé nakonec zaplatí víc za vysoce kvalitní maso vyrobené v ekologicky bezpečných podmínkách, kde byla zaručena ochrana krajiny a dobré životní podmínky zvířat.
Studie přichází po emotivním odsouzení nedávné reformy společné zemědělské politiky EU, která ignoruje rostoucí poptávku pro posun k udržitelnějším potravinovým systémům.
Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan, který v tomto roce odmítl emisní stopu tohoto odvětví, uvedl, že si také přál, aby se stalo “chytřejším, ekologičtějším a čistším, a stalo se tak rychle”.
Ale jeho tvrzení, že efektivita zemědělské výroby je odpověď, byla zpochybněno jako “naprosto protikladné” ředitelem organzace BirdLife Europe, Arielem Brunnerem. Nejvíce udržitelné zemědělské podniky jsou často méně efektivní v úzkém pojetí zisku a ztrát, argumentoval, pokud se nepřihlíží k širším otázkám energie a výživy.
Jedna z největších překážek této udržitelné potravinové vize jsou samotní evropští zemědělci, kteří se stále oklepávají z finanční krize, jejíž příčinou je letošní sucho.
Liam MacHale, generální tajemník irské zemědělské asociace, řekl Guardianu, že zemědělci jsou pro ekology “snadným terčem”.
“Nevyčleňujte náš sektor,” varoval autory zprávy. “Podívejte se na emise skleníkových plynů. Zemědělství je obviňováno, ale podívejte se na chování spotřebitelů v odvětví dopravy. Potřebují létat do zahraničí na dovolenou [navzdory] emisím s tím spojeným. Letecké společnosti nikdo neredukuje, přesto mluvíte o případné redukci odvětví živočišné výroby. “
Buckwell řekl Guardianu, že předpokládá redukci sektoru o 40 – 50 %. “Abychom se dostali do bezpečného prostoru, musíme redukovat spotřebu zhruba o polovinu – jinými slovy nás čekají velké změny.”
Přeloženo z anglického originálu od Arthur Neslen na The Guardian